wtorek, 7 kwietnia 2015

Metalowa Dolna - Bruno Kadyna

Tytuł: Metalowa Dolna
Tytuł oryginału: Metalowa Dolna
Autor: Bruno Kadyna
Wydawnictwo: Filologos
Data wydania: 2015
Liczba stron: 110

"Metalowa Dolna" to debiutanckie opowiadanie Bruno Kadyny ( rocznik 1981, zamieszkały w Gdyni). Powściągliwy język opisu i typowo męski styl prowadzenia narracji konstruują tu specyficzny świat, odsłaniając wrażliwość młodego mężczyzny, przeżywającego żałobę po śmierci bliskiej osoby. W jego centrum leży Metalowa Dolna, miejsce pojawiające się po przekroczeniu granic tego, co widzialne, w męskiej percepcji własnej, niczym nieograniczonej przestrzeni życia. Metalowa Dolna to również byt powstały na prawach literackiej fikcji, który może zainteresować wszystkich miłośników gatunku fantasy. 


 
"Metalowa Dolna" opowiada nam historię pewnego dorosłego mężczyzny, który musiał pogodzić się ze śmiercią bliskiej mu osoby, jego prawdziwej miłości. Tomek, bo tak właśnie się nazywa główny bohater uwielbia ćwiczyć w swojej własnej domowej siłowni, gdzie też rozgrywa się właściwie cała akcja ( wiem brzmi to nudno, ale takie nie jest). Załamany po śmierci żony dokonuje zaskakującego odkrycia, dzięki któremu lepiej radzi sobie z bólem i smutkiem chociaż ma wrażenie, że to jego mózg płata mu figle i, że najzwyczajniej zwariował.
 
Muszę przyznać, że historia ta mi się spodobała, chociaż na początku myślałam, że nie jest to ona w moim guście, jednak to z liczbą przeczytanych stron się zmieniło. Nie często też czytam polskich autorów, tym razem jednak nie zawiodłam się na książce, która momentami była smuta, ale zdarzały też się chwile, gdy śmieszyły mnie niektóre zdania. Spodobał mi się też bardzo sposób narracji oraz sposób lub może raczej język w jakim autor wszystko opisywał.

 
Bardzo rzadko czytam też książki, które przedstawiają wszystko z męskiego punktu widzenia co było dla mnie ciekawą odmianą.
 
Jeśli lubisz, więc lekką fantastykę i chcesz przeczytać coś nowego to ta książka jest dla Ciebie.  
Naprawdę polecam.

  ______________________________________________________________________
Moja ocena książki: 5/6

5 komentarzy:

 1. Czekam na inne pozycje autora. Polecam

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej, cześć, czołem :D
  Nominowałam Cię do Social Media Book TAG na moim blogu >> http://alawkrainieksiazek.blogspot.com/2015/04/social-media-book-tag.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Kto czyta -żyje wielokrotnie
  kto zaś z książkami obcować nie chce.
  na jeden żywot jest skazany
  Ciekawe motto.....

  OdpowiedzUsuń
 4. ciekawe tym bardziej , że niektórzy boją się książek ...

  OdpowiedzUsuń
 5. Wczoraj skończyłam czytać. Miła pozycja. Na początku myślałam, że mi się nie spodoba. Prosta narracja, męskie myślenie, bąki itd. Jednak później zdanie zmieniłam i chwilami czułam się jakbym zatapiała się w świecie Nomów. :) Mam Nadzieję, że będę mogła jeszcze coś tego autora przeczytać.

  OdpowiedzUsuń